12.05.2020 Зарубіжна література 7-А, 7-В класи
Тема урока:
Подорож у країні літературних термінів (історичний роман, літературний детектив)
Мета: повторити основні літературознавчі поняття, пригадати основних героїв і авторів, які
вивчались у розділах «Історичне минуле в літературі», «Літературний детектив»,
виховувати гідне ставлення до вивчення літературних творів.
Обладнання: електронний підручник https://4book.org/uchebniki-ukraina/7-klass/1901-svitova-literatura-7-klas-voloshchuk-2015
Завдання:
1 1. Повторити
вивчені літературознавчі терміни «історичний
роман», «літературний детектив» та їх особливості.
3. Запис
у зошиті теми, ідеї, жанру оповідання «Спілка рудих».
3 4. Усні
відповіді на питання (в матеріалах уроку, п. 7).
5. Домашнє завдання:
Усно відповідати на питання підручника 1-3 (стор. 223)
Письмово дайте відповідь на питання «Яке враження
справив на мене фільм «Спілка рудих»? (здати
в Classroom 14.05.2020)
Хід уроку:
1 1. Організаційний момент.
- Перевірка домашнього завдання (можливий варіант
правильної відповіді):
Дайте визначення понять «оригінал», «
переспів», «переклад». Чим відрізняються переклад і переспів одного й того
самого твору?
Оригінал – авторський
твір.
Переклад –
відтворення тексту іншою мовою.
Переспів – вірш,
написаний за мотивами іншого поетичного твору, містить чимало розбіжностей з
оригіналом. Від перекладу переспів відрізняється тим, що є самобутньою
літературною варіацією на тему оригіналу.
Які твори називають билинами? Чим вони
відрізняються від казок?
Билинами називають
давньоруські епічні пісні, що розповідають про героїчні звершення легендарних
богатирів. Від казки відрізняється тим, що в билині урочисто-піднесений,
спокійно-величавий тон, визначений билинним віршем. На відміну від казок, сюжети
билин мають певне історичне підгрунтя, тому події відбуваються в конкретні часи
і в конкретній місцевості, а не в «тридев′ятому царстві».
Дайте визначення жанру балади. Назвіть
фольклорні та літературні балади.
Балада – невеликий за
обсягом ліро-епічний твір на історично-героїчну, легендарну, фантастичну чи
соціально-побутову тему з напруженим сюжетом і драматичною, часто несподіваною
розв′язкою. Ми вивчали такі фольклорні балади: «Король Лір і його дочки», «Як
Робін Гуд став розбійником» і
літературні балади: Фрідріх Шиллер «Рукавичка», Адам Міцкевич «Світязь»,
Р.Л. Стівенсон «Вересовий трунок».
2. Робота над матеріалом уроку. Повторення вивченого
матеріалу. Прочитайте визначення.
А. Історичний
роман – роман, у якому змальовано історичні події та картини життя
минулих епох.
У сюжеті такого
твору реальні факти поєднано з художньою фантазією, поруч з історичними особами
діють історичні персонажі, що спрямовано на відтворення духу зображувальної
історичної доби.
В історичних романах присутній історичний колорит – сукупність імен історичних героїв, описів
давніх звичаїв, згадок про історичні події, відтворення особливої мови певної
доби; місцевий колорит – описи побуту, традиції, уявлення, які визначають
своєрідність характеру і способу життя певного народу.
Важливу роль грають такі поняття , як:
художній
час – час, відтворений у літературному тексті, події в
сюжеті можуть розгортатися послідовно, відбуватися одночасно, повертатися в
минуле або «забігати» в майбутнє;
художній
простір – важливий компонент літературного твору, який визначає
місце, де відбуваються події, зв′язуються сюжетні лінії, персонажі;
пейзаж
– картини природи в художньому тексті – відіграє суттєву роль у створенні
художнього простору, має композиційне значення, виступає тлом, на якому відбуваються
події, допомагає зрозуміти й відчути переживання, душевний стан героїв.
Б.
Детектив – різновид пригодницької літератури.
Сюжет детективного
твору послідовно розкриває певну заплутану таємницю, пов′язану зі злочином і
його розслідуванням. Такий сюжет є історією розв′язання логічної задачі.
Розповідач
– вигадана автором особа, від імені якої в епічному творі
зображено події та персонажів. Розповідач сприймається як літературна постать,
котра зазвичай постає водночас автором і персонажем.
Оповідач (термін із укр. літ.) – виступає у формі першої
особи.
Розповідач – у формі третьої особи.
Точка
зору у літературному утворі – оцінювання подій та персонажів
з позиції автора або дійової особи. Нерідко відбувається зіткнення різних точок
зору, що надає читачеві можливість їх зіставляти та протиставляти, а також
самому долучатися до процесу «пошуку істини».
3. Знайомство
з детективним оповіданням Артура Конан
Дойла «Спілка рудих», у якому Шерлок Холмс розслідує ще одну заплутану справу.
Перегляньте
фільм « Спілка рудих»:
5. Запис у зошиті:
Дванадцяте травня
Класна робота
Подорож у країні літературних термінів (історичний роман, літературний
детектив)
Артур Конан Дойл «Спілка рудих»
Тема: зображення заплутаної історії містера
Вілсона у «спілці рудих» та
викриття Вінсента Сполдінга, як шахрая і фінансового махінатора.
Ідея: засудження легковірності і
недалекоглядності містера Вілсона, шахрайських намірів Вінсента Сполдінга,
пов’язих з пограбуванням французького банківського золота, уславлення
продуманості Шерлока Холмса, який зміг розкрити запланований злочин.
Жанр: детектив.
4. Запам′ятайте, що детектив відрізняється
від звичайних творів.
Головними ознаками літературного детективу є те, що:
- В основі детективного жанру лежить захоплююча інтрига, навколо якої і
розгортається дія.
- У центрі детективного твору – опис певної загадкової події та епізод
переслідування злочинця.
- У творі діють, як правило: детектив, помічник детектива, злочинець і
жертва.
- Мотиви злочину – гроші, влада,
страх.
- Сюжет – розслідування злочину.
- Фінал – зло карається.
5. Усно дайте відповіді на питання:
- Поясніть зміст назви цього твору.
- Назвіть головних героїв оповідання.
- Хто з них вам найбільше сподобався і чому?
- Хто такий Шерлок Холмс?
- За що Холмс цінував Ватсона?
- З якою справою містер Вілсон звернувся до Холмса?
- Яким методом керувався уславлений детектив і в чому
полягає зміст цього методу
6. Підсумок уроку.
Запис у зошиті:
Шерлок Холмс
– людина неабиякого розуму, з аналітичним мисленням. Він любить музику, у нього
благородна душа. Він уміє передбачити злочин, запобігти його і придушити в
зародку. У нього є власний стиль і метод роботи.
9 7. Домашнє
завдання.
-
Усно відповідати на питання підручника 1-3 (стор.
223).
-
Письмово дайте відповідь на питання «Яке враження
справив на мене фільм «Спілка рудих»?