28.04.2020        7-А, 7-В  класи      Зарубіжна література
 Тема  урока:   Корнелія  Функе. «Чорнильне серце». Поєднання реального й уявного світів

Мета:  здійснити  аналітичне  дослідження тексту роману Корнелії Функе «Чорнильне серце»; допомогти визначити тему твору, його ідею, його художні особливості (поєднання світів уявного і реального), розвивати вміння аналізувати прозовий твір, логічне мислення, виховувати інтерес до сучасної літератури.
Обладнання:
Завдання:
1.      Опрацювати теоретичний матеріал уроку.
2.      Записати в зошит визначення літературних термінів:
-       Тема роману  -
-       Ідея роману –
-       Особливості композиції роману «Чорнильне серце» -
3.      Усно відповісти на запитання підручника (стор. 268) https://4book.org/uchebniki-ukraina/7-klass/1901-svitova-literatura-7-klas-voloshchuk-2015.
Зробити фото таблицы з результатом ы здати 28.04.2020
5.      Прослухати аудиозапис  книги А. Азімова «Фах»
https://www.youtube.com/watch?v=wIf6IXExao4 (скорочено), підготуватись до уроку позакласного читання.
.
Книжки люблять усіх, хто їх розгортає,
вони дарують захисток і дружбу,
не вимагаючи нічого натомість,
і ніколи нікого не полишають на самоті, навіть тих,
хто з ними погано чинить.
Корнелія Функе. «Чорнильне серце»
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Бесіда. Сьогодні нам треба відповісти на такі запитання:
-- Які художні світи взаємодіють у тексті роману?
- Як світ Книги впливає на реальне життя героїв?
- Яку роль відіграє читання в житті героїв? Чому?

III. Оголошення теми й мети уроку, мотивація навчальної діяльності

 Слово вчителя:
Творчість письменника приносить радість передусім дітям. Стає зрозуміло, що Феноліо пише свої книжки для дітей. І «Чорнильне серце» написане також для дітей. Читач розуміє, що письменник насправді знає про своїх героїв набагато більше, ніж повідомляє у творі. Жанр, в якому написаний твір «Чорнильне серце», - фентезі. Жанр твору пояснює тугу Вогнерука за чарівними істотами свого світу. Зрозуміло також небажання Капрікорна повертатися, адже за законами фентезійної літератури зло має бути покаране.
Образ письменника важливий для розкриття авторської позиції. Авторка розкриває перед своїми читачами творчу лабораторію письменника, розповідає про ставлення автора до своїх героїв, тому Феноліо плакав, коли «вбивав» Вогнерук). Читач розуміє, що письменник - не тільки творець книжкового світу, він - активний учасник та герой усіх подій.)
- З якими творами, що їх згадує Меггі ви вже знайомі? А згадує вона велику кількість творів:
Моріс Сендак. Там, де живуть дикуни
Міхаель Енде. Історія без кінця
Редьярд Кіплінґ. Мауґлі
Джеймс М. Баррі. Пітер Пен і Венді
Річард Адамс. Над річкою
Чарльз Діккенс. Олівер Твіст
Джон P. Р. Толкін. Володар перснів
Т. Г. Вайт. Мерлінова книжка
Т. Г. Вайт. Король Камелота
Роберт Л. Стівенсон. Украдений
Міхаель Енде. Джим Ґудзик і Лукас машиніст
"Ганс Крістіан Андерсен. Казки".
Казка про Алі Бабу та сорок розбійників
Роальд Даль. Крихітка Софі й велет
Отфрід Пройслер. Крабат
"Пітер Пен і Венді".
Джеймс М. Баррі. Пітер Пен і Венді
Вільям Ґолдман. Принцеса наречена
Астрід Ліндґрен. Міо, мій Міо
Пауль Целан "Звуження" Нічний незнайомець
Рей Бредбері. 451° за Фаренгейтом
Т. Г. Вайт. Король Камелота
Вільям Шекспір. Буря
Л. Франк Баум. Чарівник країни Оз
Марк Твен. Пригоди Гекльберрі Фінна
Марк Твен. Пригоди Тома Сойєра                                                         
Роберт Котронео. Коли дитина літнього ранку…
Роберт А. Стівенсон. Острів скарбів
Мітель де Ларрабейті. Боррібли 2. У лабіринті спіралі
Редьярд Кіплінґ. Мауґлі
"Тисяча і одна ніч"
К. С. Льюїс. Король Нарнії
Кеннет Греєм. Вітер у вербах
Соломон Іґл. Перевозячи бібліотеку
Вільгельм Герц. Книга шпільманів
Роальд Даль. Відьми відьмують
Оскар Вайлд. Самозакоханий велет
Ісаак Б. Зінґер. Казкар Нафталі і його кінь Зус

- Перелік цих книг – це список найкращих творів дитячої світової літератури, і це дуже доречно у книзі про книгу.
- Чому Меггі знову потрапила у полон до Капрікорна саме із Феноліо?
Автор наголошує, що саме від цих героїв у подальшому залежить доля всієї книжки.
- Яким чином дівчинці вдалося врятувати старого письменника від убивць Капрікорна? Які риси героїні поступово розкриваються у розповіді?
Меггі - розумна та кмітлива дівчинка, вона примусила повірити Басту, що вбити письменника - наразити себе на смертельну небезпеку.
- Меггі, коли пробудився її дар, читала книжку «Пітер Пен» шотландського письменника Джеймса Баррі. Пітер Пен - вічна дитина, яка не хоче дорослішати, він товаришує з феями та вміє літати. Книжки про Пітера Пена є певною мрією людини про вічне дитинство, де можливі усілякі дива.
- Саме слово письменника знищує зло в тексті. Варто повернутися до слів Пауля Целана, що стали епіграфом до романа: саме магічне Слово художнього твору здатне як породити, так і подолати найбільше зло.
- Меггі судилося знищити Капрікорна та Привида. Меггі - головна героїня твору. На відміну від батька, вона розцінює свій талант не як прокляття, а як дар. Авторка бачить у ній майбутнє життя Книги.)
ІV. Підведення підсумків:
1.  Твір завершується словами: «Как сказал Мо, писать книги — это, кроме прочего, волшебство.» В останніх словах твору втілено його головну думку. Письменниця переконана: якщо люди про це не забуватимуть, чарівний світ художньої літератури завжди даруватиме їм свою магію. Як видумаєте, чому?
2. Поміркуйте, чому книжка називається «Чорнильне серце»?
3. Поєднання реального й уявного світів у романі «Чорнильне серце»
            «Чорнильне серце» - це не тільки назва твору, з якої вийшли герої; не тільки чорне серце Капрікорна, що не знає ані добра, ані любові; це світ літератури, світ, в якому відбуваються дива та який змінює своїх читачів.
Тема роману – значення книги, читання, слова в житті людини; духовне випробування людини.
Ідея роману – книги мають велике значення в житті людини, несуть знання та моральні цінності, формують особистість. Бути письменником – велика відповідальність. Але бути справжнім читачем не менш відповідально та важливо.
В основі сюжету роману – «оживлення книги». Особливостями композиції роману є: поєднання уявного і реальнлого світів, детективні елементи (мегі поступово дізнається, куди зникла їїмати, чому вони з батьком постійно переїжджають тощо), порушення хронології (герої згадують минулі події). Вони допомагають розкрити тему і ідею твору.
Роман «Чорнильне серце» демонструє читачам два світи: реальний світ любителів книжок з їхніми багатими бібліотеками та рідкісними виданнями (одна з яких дала назву твору) та уявний, вигаданий світ книжок, населений фантастичними істотами, ельфами, феями, але також і тиранами, темними силами, котрі намагаються заполонити Землю страхом. У такий фантастичний спосіб К. Функе стверджує думку про те, що книжки та їх персонажі є різними… Є добрі книжки, сповнені світла й добра, але є й такі, де діють «лихі сили». І така література теж нерідко трапляється в нашому реальному житті. А раптом Землю захоплять книжкові монстри, злодії та негідники, яких Мо «вичитав» із «Чорнильного серця»? Із властивою їм хитрістю вони взялися до справи: знищити всі примірники книжки, з якої вони потрапили в реальний світ. І це їм майже вдалося, лише один примірник книжки залишився в Мо та Меггі. Навколо нього й розгорнулася справжня битва, котра перетворилася на велику боротьбу між вигаданим і реальним, поміж добром і злом.

Жанрові ознаки фентезі у романі “Чорнильне серце”:
Переплетення двох світів;
Магія;
Пригодницький сюжет;
На перший план висуваються герої, їхні вчинки і переживання, чарівне і казкове грає допоміжну, але далеко не другорядну роль;
протистояння добра і зла – основний сюжетостворюючий стрижень.

4. Записати визначення в зошиті:
Тема роману –______________________________.
Ідея роману – ____________________________.
Бути письменником – ____________________.
Але бути справжнім читачем __________.
В основі сюжету роману – ___________.
Особливостями композиції роману є:
5.       Пройти тест за посиланням: https://naurok.com.ua/test/korneliya-funke-chornilne-serce-7-kl-286083.html.
Фото з таблицею результата надати 28.04.2020
V. Домашнє завдання: Прослухати аудиозапис  книги А. Азімова «Фах» https://www.youtube.com/watch?v=wIf6IXExao4 (скорочено)
