07.04.2020 До уваги учнів 7-А, 7-В класів! Зарубіжна література Тема уроку: Рюноске Акутагава - майстер японської новели. Утілення ідеї про моральну справедливість у новелі «Павутинка»
Обладнання:
Аудіокнига Р. Акутогави «Павутинка»:
- Завдання для учнів:
Прізвище та ім’я: Рюноске Акутагава.
Дата народження: 1 березня 1892 року.
Місце народження: Токіо, Японія.
Соціальне середовище: робітники (названий батько, Акутагава Мітіакі, був начальником будівельного відділу Токійського муніципалітету).
Навчання і початок трудової діяльності: в 1910 році закінчив Токійську муніципальну школу; в 1913 році - Перший коледж (літературне відділення); у грудні 1916 році закінчив Токійський імператорський університет (англійське відділення) і був прийнятий на посаду викладача англійської мови у Військово- морській школі.
Початок творчості: у 1915 році були написані новели «Ворота Расьомон» та «Ніс», завдяки яким молодий автор стрімко увійшов до літературного світу Японії.
Найвідоміші твори: збірки «Расьомон» (1917), «Тютюн і диявол» (1917), «Ляльковод» (1917); підсумковим твором стала новела «У країні водяників» (1927).
Трагічні сторінки життя: все життя боявся повторити шлях своєї матері, яка закінчила життя в психіатричній лікарні; усвідомлював власне безсилля змінити цей світ, в якому він так гостро відчував зло і несправедливість, усіма силами прагнув боротися з ним.
Дата смерті: добровільно пішов із життя 24 липня 1927 року.
Пам'ять: з 1935 року в Японії заснована літературна премія імені Акутагави, призначена для підтримки молодих талантів у японській літературі, визначається щорічно.
Мета: ознайомити учнів із
життям і творчістю Р. Акутагави, розширити знання про притчу як літературний
жанр; розвивати навички виразного читання прозових творів та їх коментування,
визначення прихованого повчального змісту, виділення фантастичних елементів;
розкрити філософський зміст притчі; розвивати вміння доводити свою точку зору;
виховувати толерантне ставлення до людей, гуманістичне світобачення, доброту,
готовність допомогти ближньому.
Обладнання:
Електронна версія підручника «Зарубіжна література, 7
клас»:
Аудіокнига Р. Акутогави «Павутинка»:
Той, хто робить боляче
іншим, робить зло собі.
Той, хто допомагає
іншим, допомагає собі.
Л.М. Толстой
Хід уроку
I. Актуалізація опорних
знань учнів.
Нагадую, що фото домашнього завдання
попереднього уроку треба здати сьогодні, 07.04.2020, на сайт Сlassroom або прислати мені
на Viber .
II. Мотивація навчальної
діяльності. Робота над темою уроку.
1. Продовжуючи роботу над
темою «Світова новела», ми ознайомимося з однією з перлин новелістичної
спадщини видатного японського письменника Рюноске Акутагави. Провідною проблемою
його творчості стала боротьба добра зі злом.
- Поміркуйте
(усно), чи завжди існувала проблема боротьби добра і зла?.
- Як ви думаєте, чи можуть існувати добро
і зло одне без одного? Чому? (усно)
- Доведіть, що в світі завжди існує
проблема вибору між добром і злом (усно).
2.
Історико-географічна хвилинка
Японія - не просто батьківщина Рюноске
Акутагави, а й своєрідна колиска, яка своїми культурними традиціями,
віковічними цінностями, філософією буддизму виплекала світогляд майбутнього
генія. Спробуємо перенестися в країну, де сходить сонце, й познайомитися з її
найкращими культурно-історичними пам’ятками.
3.
Дослідження життєвого і творчого шляху Рюноске Акутагави
- Завдання для учнів:
1 - Прочитати матеріал
підручника (стор. 248-250) «Павутинка надії» або за посиланням:
2
- - Ознайомитись із короткою компакт-біографією Р. Акутагави, запропонованою вчителем:
- - Ознайомитись із короткою компакт-біографією Р. Акутагави, запропонованою вчителем:
Прізвище та ім’я: Рюноске Акутагава.
Дата народження: 1 березня 1892 року.
Місце народження: Токіо, Японія.
Соціальне середовище: робітники (названий батько, Акутагава Мітіакі, був начальником будівельного відділу Токійського муніципалітету).
Навчання і початок трудової діяльності: в 1910 році закінчив Токійську муніципальну школу; в 1913 році - Перший коледж (літературне відділення); у грудні 1916 році закінчив Токійський імператорський університет (англійське відділення) і був прийнятий на посаду викладача англійської мови у Військово- морській школі.
Початок творчості: у 1915 році були написані новели «Ворота Расьомон» та «Ніс», завдяки яким молодий автор стрімко увійшов до літературного світу Японії.
Найвідоміші твори: збірки «Расьомон» (1917), «Тютюн і диявол» (1917), «Ляльковод» (1917); підсумковим твором стала новела «У країні водяників» (1927).
Трагічні сторінки життя: все життя боявся повторити шлях своєї матері, яка закінчила життя в психіатричній лікарні; усвідомлював власне безсилля змінити цей світ, в якому він так гостро відчував зло і несправедливість, усіма силами прагнув боротися з ним.
Дата смерті: добровільно пішов із життя 24 липня 1927 року.
Пам'ять: з 1935 року в Японії заснована літературна премія імені Акутагави, призначена для підтримки молодих талантів у японській літературі, визначається щорічно.
3
Зробити запис у зошиті:
Зробити запис у зошиті:
Сьоме
квітня
Класна
робота
Рюноске
Акутагава - майстер японської новели. Утілення ідеї про моральну справедливість
у новелі «Павутинка»
Акутагава був дуже проникливою людиною, він міг читати
всі глибини людської душі. Головним у творчості письменника є філософські проблеми:
думки про вибір у житті кожної людини, про неминучість покарання за скоєні
злочини, про добро та зло. Література, вважав письменник, допомагає осмислити
свідомий, моральний вибір людини, розуміння добра; пошук правди, щастя, любові, гармонії. Письменник
звертався до цієї теми, намагаючись допомогти читачеві знайти шлях добра -
найбільшої цінності життя.
4 .
Ознайомтесь із змістом новели «Павутинка» Р. Акутогави https://www.youtube.com/watch?v=8ksEywY0Nyw або за текстом підручника (стор.251-251).
Ознайомтесь із змістом новели «Павутинка» Р. Акутогави https://www.youtube.com/watch?v=8ksEywY0Nyw або за текстом підручника (стор.251-251).
-
Новела «Павутинка» має притчовий характер. Давайте пригадаємо, що лежить в
основі такого жанру, як притча.
Головна мета жанру
притчі - передати читачам ідеї моралі та духовності. В ній головну увагу приділено
не художності, а вихованню.
- «На щастя, поблизу над зеленим, як
малахіт, листям лотосу райський павук плів свою чарівну сріблясту нитку. Будда
взяв павутинку і мимо сніжно-білих, як перлина, квітів швидко спустив її
далеко-далеко вниз, до самого пекла».
- Чому Будда для спасіння Кандати спускає
в пекло саме павутинку? Щоб розгадати задум автора, визначте значення слова
«павутинка» за тлумачним словником та дослідіть, в якому розумінні вживається
це слово в новелі Акутагави.
За тлумачним
словником:
Павутина - легка сітка із тонких
волокон, утворених з клейкої рідини, яку виділяють павуки та деякі інші
членистоногі тварини, а також окрема нитка такої сітки.
У новелі Акутагави:
Павутина - рятівна нитка, що з'єднує
небо і землю, рай та пекло, символ спасіння і свободи.
- Через складність і спіралеподібність
свого плетіння павутина є символом небезпеки подорожі душі, а також нагадує
нитку, за допомогою якої Бог прив'язує людей до павутини життя: до їх минулого,
сьогодення і майбутнього. Крихкість павутинки - крихкість дійсності, що є
ілюзорною й оманною видимістю, символ людської тлінності, скороминущості
людського життя. Кандата щасливий - скоро він покине пекло, але:
«А тим часом тисячі й тисячі грішників видиралися
з темряви над Кривавим озером і один за одним піднімалися блискучою павутинкою
вгору. Треба негайно щось придумати, інакше павутинка увірветься, і Кандата
щосили закричав: «Гей, грішники! Це моя павутинка. Хто вам дозволив чіплятися
за неї? Ану, спускайтеся вниз!»
Але тої ж миті павутинка зненацька
розірвалася саме над Кандатою і він, закрутившись дзигою, швидко зник у
темряві. В імлистому просторі, виблискуючи, лише висіла тоненька райська
павутинка».
- Чому обірвалася павутинка - не витримала
кількості грішників?
Акутагава сам дає нам відповідь на це
запитання:
«Стоячи на березі озера Лотосів, Будда від
початку до кінця стежив за цією сценою. А як Кандата каменем упав у Криваве
озеро, обличчя Будци посмутніло і він пустився йти далі. Мабуть, жалюгідним
здався йому Кандата, який намагався тільки сам вилізти з пекла, але був
заслужено покараний за своє черстве серце і знову опинився в безодні».
Висновок: серце Кандати не знало
жалю, він думав тільки про те, як би йому самому врятуватися, і за це отримав
по заслузі: знову був кинутий у безодню пекла. Павутинка могла би вціліти, якби
була укріплена добром. Та якщо зло, в даному випадку - егоїзм, торкається до
неї, то вона одразу рветься. Акутагава показує, наскільки безмежний людський
егоїзм, який є насправді страшним злом. І допоки людина не звільниться від
нього, вона приречена на вічне пекло. Тому Будда, побачивши це, рве павутинку,
і розбійник Кандата, який в новелі втілює зло, знову потрапляє до пекла.
Розгадаємо останні таємниці
новели-притчі:
- Чому твір закінчується саме полуднем у
раю?
Полудень символізує годину
одкровення - прозріння розуму від омани. Позитивне, духовне значення поняття
«полудень» пояснюється відсутністю в цей момент тіней, які символізують зло.
Цьому сприяли також стародавні ритуали на честь Сонця, які зазвичай проводилися
в полудень, коли денне світило знаходиться в зеніті своєї сили і слави.
- Чому «лотосу до всього байдуже»?
Лотос є емблемою
досконалості, оскільки його листя, квіти і плоди утворюють коло. Пелюстки
лотоса, що нагадують сонячні промені, уособлюють божественне джерело життя.
Тичинки - символ радості та доброти. Зло покаране, а життя продовжується.
- Чому фінальна частина - рай, а не пекло?
Акутагава
вірить, що добро переможе. Люди обиратимуть шлях співчуття, а не егоїзму. А
значить, шлях добра, тобто життя в раю.
III. Підведення підсумків. Рефлексія.
Запис
у зошиті:
Новела Акутагави «Павутинка» повчальна, тому що засуджує зло і звеличує добро. Письменник стверджує, що
пізнати людину істинну, справжню можна тільки тоді, коли на її долю випадає
якесь випробування. І тільки в такій ситуації можна побачити і людське добро, і
людський егоїзм. Треба завжди обирати сторону добра. І
пам'ятати слова, що стали епіграфом нашого уроку: «Той, хто робить боляче
іншим, робить зло собі. Той, хто допомагає іншим, допомагає собі».
IV. Домашнє завдання.
1.
Записати
коротко матеріал уроку у зошит (відсилати не треба).
2.
Прочитати новелу
«Павутинка» ( стор. 250-251).
3.
Усно відповісти на
питання 1-5 (стор. 252).
4.
Підготуватись до
контрольної роботи з теми «Світова новела» (тест).
5. Творче
завдання на
додаткову оцінку: Уяви, що ти художник-декоратор. Створи ескіз обкладинки книжки, в якій
надруковано новелу «Павутинка» або придумайте власний фінал до новели «Павутинка».