23.04.2020    7-А, 7-В класи
 Тема уроку: Корнелія  Функе. «Чорнильне серце». Образ Меггі - дівчинки, котра любить читати, її пригоди й духовне випробування. Поєднання реального й уявного світів

Мета: проаналізувати образ головної героїні; прослідкувати динаміку розвитку образу, збагнути роль образу Меггі в контексті авторського задуму; розвивати естетичні смаки та аналітичні навички учнів; сприяти вихованню гармонійної особистості, виховувати в учнів особисте ставлення до книжок.
Завдання:
      1.     Опрацювати матеріал уроку, зробити відповідно до завдань записи в зошиті;
2    2.  Переглянути відео «Образ Мегги»: https://www.youtube.com/watch?v=eEKqTG03qXQ
      3.  Виконати домашнє завдання (обов′язкове):
Напишить твір-роздум (8-10 речень) на тему «Роль книги у моєму житті» і надайте на перевірку 30.04.2020.
Книжки люблять усіх, хто їх розгортає,
вони дарують захисток і дружбу,
не вимагаючи нічого натомість,
і ніколи нікого не полишають на самоті, навіть тих,
хто з ними погано чинить.
Корнелія Функе. «Чорнильне серце»
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Бесіда.
- Як ви вважаєте, у чому полягає секрет шаленої популярності книжок Корнелії Функе, зокрема роману-трилогії «Чорнильне серце»?
- Які художні світи взаємодіють у тексті роману?
- Як світ Книги впливає на реальне життя героїв?
- Яку роль відіграє читання в житті героїв? Чому?
Завдання. Упорядкуйте у зошиті сюжетний ланцюжок подій твору у правильній послідовності.
Запис у зошиті:
Двадцять восьме квітня
Класна робота
Образ Меггі
Сюжетний ланцюжок подій у творі «Чорнильне серце»:
1. Мегі побачила за вікном незнайомця.
2. Вогнерукий видає Мо розбійникам.
3. Ув’‎язнення тітки і дівчинки.
4. Зустріч Мо з Вогнеруким.
5. Мо спакував валізи і разом з Мегі і Вогнеруким вирушає до тітки Елінор.
6. Мегі і Елінор вирушає на допомогу
7. Розповідь батька про незвичайний дар і книгу «Чорнильне серце», Каприкорна і Матір
8. Нове ув’‎язнення тітки і дівчинки.
9. Монетний дощ.
10. Погоня.
11. Втеча.
12. В безпеці, зустріч з автором книги «Чорнильне серце».
III. Оголошення теми й мети уроку, мотивація навчальної діяльності
- Ми залишили наших героїв у полоні безжалісного та жорстокого Капрікорна. Разом із героями на нас чекають неймовірні та небезпечні пригоди. Сьогодні ми маємо проаналізувати образ головної героїні, спробуємо збагнути роль Меггі у тексті роману. Під час перегляду ключових епізодів фільму ми порівняємо текст роману з його екранізацією, спробуємо зрозуміти позицію режиссера щодо його бачення авторського задуму тексту роману.
- Уважно прочитайте епіграф до нашого уроку. Як ви розумієте слова Корнелії Функе? Як у фільмі вже на початку створюється чарівна атмосфера магічного впливу книжок на людей?
- Ознайомтесь зі стислою характеристикою Мегги:
Меггі 12 років. Вона не має матері, але схожа на неї, така ж білява: «Меґі коси дісталися біляві – од матері, про яку вона знала лише з кількох вицвілих фотознімків».
Вона дуже любить свого батька: «Меґі дуже хотілося бути схожою на батька, адже на світі не було іншого обличчя, яке б вона так любила».
Також ця дівчинка любить читати книжки. Читає вона їх ночами. «Читати при свічках Меґі любила». Пристрасть до книжок вона успадкувала від батька на ім′я Мо. Читати навчилася рано: «Вона ще у свої п’ять років навчилася читати оті старомодні гостроверхі літери».
Мегі сама вміє робити книжки: «А на самому дні, під рештою книжок, лежали ті, що їх Меґі зробила сама. Цілими днями вона вирізала й клеїла, малювала все нові й нові картинки».
Мегі уважна та спостережлива: «Їй було соромно підглядати за батьком, але винен був він сам. Навіщо було ховати від неї ту книжку?»
Має впертий характер: «О, та вона в тебе вперта! – сказала Елінор. – Це мені вже починає подобатись».
Хоробра дівчинка, готова захищати свого батька: «Меґі кинулася в той бік, послизнулась на мокрому від роси гравію, впала й розбила коліно. По нозі потекла тепла кров, але Меґі не звертала на це уваги. Вона бігла далі, припадаючи на ногу й схлипуючи, поки опинилася перед залізними ворітьми».  «Піду шукати його, – вирішила Меґі. – Так, я його знайду!»
Мегі - відважна, смілива, рішуча, віддана. Вона наполеглива і вміє добиватися свого.
-       Згодні ви з нею чи ні? Можете щось додати?

-       Перегляд відео: https://www.youtube.com/watch?v=eEKqTG03qXQ
ІV. Складання паспорту-анкети головної героїні і запис у зошиті.
1. Ім’‎я
Меггі
2. Прізвище
Фолхарт
3. Вік
12 років
4. Місце проживання
Постійно його змінює
5. Батьки
Мортимер Фолхарт
6. Рід занять
Учениця
7. Риси характеру
Допитлива, талановита, винахідлива, розумна, смілива, любляча донька, безстрашна, може порушувати правила, мріє стати письменником, вважає книги найголовнішим у житті людини, покликана зберігати магію слова, у житті орієнтується на улюблених літературних героїв
«Меггі. Яка вона?»
- Якими словами завершується твір? Поміркуйте чому?
«Как сказал Мо, писать книги — это, кроме прочего, волшебство.» В останніх словах твору втілено його головну думку. Письменниця переконана: якщо люди про це не забуватимуть, чарівний світ художньої літератури завжди даруватиме їм свою магію.
- Як в екранізації показано талант Меггі не тільки як читця, а й як письменниці?
Героїня пише на своїй руці фінал роману та читає.
- Поміркуйте, чому книжка називається «Чорнильне серце»?
«Чорнильне серце» - це не тільки назва твору, з якої вийшли герої; не тільки чорне серце Капрікорна, що не знає ані добра, ані любові; це світ літератури, світ, в якому відбуваються дива та який змінює своїх читачів.
V. Рефлексія
- Чому, на думку автора та героїв, необхідно читати книжки? Що дарують книжки особисто вам?
- Які моральні проблеми порушує автор у своєму творі?
VI. Домашнє завдання (обов′язкове):
Напишить твір-роздум (8-10 речень) на тему «Роль книги у моєму житті» і надайте на перевірку 30.04.2020.
